11.12.2020

Yeni Yılın En Güzeli: Hindili Yemek Tarifleri

Yılın bu döneminde herkesi saran “yılbaşı evde mi kutlanır, dışarı da mı” ikilemini bu sene rafa kaldırdık. Kafamız karışmadığı için ise gayet mutluyuz. Kalabalık sofraların tadı bir başka olsa da sağlığımız her şeyden önemli. Üstelik, çekirdek ailemizle ya da dostlarımızla içten bir şekilde yeni yıla merhaba demek her şeyden güzel.

Çoğumuz içi yeni yıl sofrası demek, enfes yemekler ve nar gibi kızarmış hindili tarifler demek. Tam da bu yüzden yılbaşını nerede kutlayacağımızın telaşı ortadan kalkmış olsa da neler pişireceğimizin heyecanı yerinde duruyor. Ee günün neşesine ve görkemine yaraşır yemekler pişirmezsek içimiz rahat etmez. Sizler için kutlama sofralarının olmazsa olmazı enfes yılbaşı yemekleri hazırladık. Damak zevkinize en uygun tarifi hazırlayıp afiyetle yiyebilir, her lokmadan umutlarınızı tazeleyebilirsiniz. 😊

Fırında Yılbaşı Hindisi

Fırında bütün hindi, tüm ihtişamıyla yeni yıl sofralarımızın baş tacı… O enfes lezzete, nar gibi kızarmış hindiye ve iç pilava ulaşmak sabır gerektirse de fazlasıyla değiyor. Pınar Hindi ile yemeğimizi hazırlamaya başlıyoruz. Tereyağı, sarımsak, baharatlar ve yeşillikleri güzelce harmanlayıp elde ettiğimiz sosu hindinin derisinin altına sürüyoruz. Ardından yılbaşı hindisini fırına sürüp yarım saat piştikten sonra yanına sebzelerimizi ekliyoruz ve alüminyum folyo ile kaplayıp tekrardan fırına gönderiyoruz. Siyez buğdayı, kestane ve frenk üzümü kullanarak dillere desten bir de iç pilav hazırlıyoruz. Fırında Yılbaşı Hindisi hazırsa, sofrada başrolü kimseye kaptırmıyoruz!

Hindi But ve Sebzeli Yılbaşı Pilavı  

Derseniz ki; bütün hindi bize çok gelir, hem pişirmesini de bilemeyiz. Buyurun, hindi but ile yapılan enfes bir tarifimiz var. Artık işiniz daha kolay. Pınar Hindi Butları, soğan, havuç ve defne yaprağı ile fırın torbasına alıp kızarana kadar güzelce pişirin. Pilavını hazırlamak için ise klasik pilav yapar gibi hazırlığınızı yapın, ilave malzeme olarak brokoli ve tane mısırlarınız hazır edin. İşte bu kadar, fırında hindi tarifimiz de sebzeli pilavımız da kolayca hazırlandı bile. Yılbaşı yemek menüsü tek tarifle tamam!

Fırında Kuru Meyveli Hindi

Hindi but tariflerinin en gösterişlisine merhaba deyin! Üstelik iştah açan enfes görüntüsüne rağmen lezzetini anlatmaya kelimelerimiz yetmiyor. Başlangıç olarak oldukça leziz bir marinasyon sosu hazırlıyor ve Pınar Hindi Butları, iki gün boyunca buzdolabında marine ediyoruz. Marine edilmiş hindi butları döküm tavada mühürleyip aynı tavada arpacık soğanlarını soteliyoruz. Tamamı kurutulmuş olan mürdüm eriği, vişne ve kayısıyı, kaynatılmış sirkeyle harmanlıyoruz. Meyveleri ayırıp kalan suyu hindi butlarla birlikte, fırında bir saat boyunca pişiriyoruz. Ardından meyvelerimizi ve arpacık soğanı da fırın kabına ekleyip yeniden fırına gönderiyoruz. Üzeri kızarınca yemeğimiz hazır demektir. 😊

 

Bonus: Hindili Balkabağı Çorbası

2021’i karşılarken hindilerimizi dilediğimiz şekilde pişirelim fakat elde ettiğimiz hindi eti suyunu da ziyan etmeyelim. 😊 Hem şifalı hem lezzetli, yılbaşı sofrasına da yaraşır bambaşka bir çorba hazırlayalım. Pınar Hindi But, soğan, havuç, defne yaprağı, karabiber ve kekiği bir tencereye alıp 2 saat boyunca kısık ateşte pişirelim. Elde ettiğimiz suyu ayıralım. Soğan ve balkabaklarını tereyağında kavurup ayırdığımız et suyunu ekleyelim. Çorbamız pişince ise robottan çekerek daha pürüzsüz olmasını sağlayalım. İşte bu kadar! Yeni yılın en lezzetli yemeklerini olduğu kadar en lezzetli çorbasını hazırlamak da bizde.

Sofranızdan lezzetin de, şen şakrak gülücüklerin de eksik olmadığı bir yıl dileriz.  😊

 

Bu Yazıyı Paylaş
Diğer Lezzet Bilgileri

Sağlıklı yaşam, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dair daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.