30.06.2021

Hafif ve Lezzetli Yaz Akşamı Menüsü

Yaz sıcaklarını fazlasıyla hissettiğimiz şu günlerde yediğimiz yemeklerden içtiğimiz içeceklere kadar her anlamda çok seçici oluyoruz. Çünkü ağır yemekler midemizi yorarken çok baharatlı çorbalar ya da çok şekerli içecekler gün boyu susuz kalmamıza sebep olabiliyor. Üstüne bir de mutfakta saatler geçirme düşüncesi... Tabi ki yaz sıcaklarında her gün, her öğün için bunu yapmasak da bazen kendimizi şımartmak istiyoruz. Özellikle, sevdiklerimizi ağırlayacaksak ve yaza uygun bir misafir yemeği menüsü hazırlamamız gerekiyorsa mutfağa girmek zevke dönüşüyor. “Aslında bir dilim soğuk karpuz, yanına tulum peyniri bana yeter!” dediğinizi duyar gibiyiz fakat misafir ağırlıyorken bir akşam yemeği menüsü hazırlamak şart. 😊

Biz de düşündük taşındık, misafirleriniz için ya da kendiniz için mevsime uygun ferah mı ferah bir akşam yemeği menüsü hem size hem dostlarına ilaç gibi gelir dedik. Ee zaten havanı sıcaklığını ifade etmeye kelimelerimiz yetmezken tüm günü mutfakta geçirmenize gönlümüz razı da olmazdı. O yüzden soğuk çorbasından sebzeli yemeğine ve sütlü tatlıya kadar nefis bir misafir yemeği menüsü hazırladık.

Çorba: Ayran Aşı Çorbası ve Kıtır Milföyler

Yaz mevsimini en çok neden seviyorsunuz deseler, hiç düşünmeden soğuk çorba için deriz! Buğdaylı ve nohutlu bu nefis çorba hem herkesi doyuruyor hem de soğuk yenebildiği için tüm hararetimizi alıyor. Ayran aşı çorbamıza eşlik eden leziz Pınar Milföy’den kıtırlar da adeta çorbanın lezzetini taçlandırıyor. Üstelik tarif videomuz sayesinde kolayca hazırlayabileceğiniz kıtır milföy tariflerini dilediğiniz çorbayla servis edebilirsiniz.

Ana Yemek: Kabak Rulo İçinde Cızbız Köfte

Bir yemek düşünün; kabağın ferah aromasıyla yaz domateslerinin misler gibi kokusunu buluşturan, üstüne bir de Pınar Cızbız Köfte sayesinde herkesi kolayca doyuran! Düşündünüz mü? Öyleyse şimdi de mutfağa girip bu yemeği hazırlıyoruz. Evde zahmetsizce hazırlayabileceğiniz Kabak Rulo İçinde Cızbız Köfte, misafir yemeği menüsünün yıldızı olacak.

Tatlı: Şekersiz Kayısılı Volovan

Yaza özel akşam yemeği menüsü hazırlıyorsak, tatlımız da tabi ki meyveli olmalıydı. Yazın en lezzetli meyvelerinden kayısı ile, rafine şeker kullanmadan nefis bir tatlı hazırladık. Önce Pınar Milföy’den minik çanaklar oluşturup fırında güzelce pişirdik. Bir yandan kayısılarımızı pişirirken bir yandan Pınar Labne ve bal ile dolgumuzu hazırladık ve milföyden çanaklarımızın içine ekledik. Yaz için ferahlatan kolay tatlı tarifleri arayanlar, Şekersiz Kayısılı Volovan’a bayılacak! 😊

Bu Yazıyı Paylaş
Diğer Lezzet Bilgileri

Sağlıklı yaşam, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dair daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.