30.09.2020

Sonbaharda Evde Hazırlayabileceğiniz Enfes Deniz Mahsullü Tarifler

Sonbahar demek, dört gözle beklenen balık sezonunun açılması demek. Haftada en az iki kere sofralarımıza konuk olması önerilen balık, içerisindeki birçok yararlı besinle vücudumuz için oldukça faydalı. Gelişim çağındaki çocukların da bol bol balık yemesi önerilmekte. Tam olarak bu nedenle soğuyan havalarla birlikte, bağışıklığımızı güçlendirmek ve hastalıklara karşı direnç kazanmak için sebze tüketiminin yanında deniz mahsullerine de gereken önemi vermeliyiz. 😊

Balık yemekleri, lezzeti ve besleyiciliği bir yana evde pişirirken epey zorluk çektiğimiz yemeklerin başında geliyor. Layıkıyla pişirmek, damak zevkimize uygun tadı yakalamak, eve sinen kokuyla baş etmek gibi aklımızı çelen birçok yönü var. Bu yazımızda, tüm bunlarla kolayca baş etmenizi sağlayıp üzerine bir de başyapıt niteliğinde olan deniz mahsullü tarifler hazırladık. Doyasıya balık yemeli günler bizi bekler!

Mezgit Fajita

Lokum gibi etiyle en favori balıklarımızdan biri mezgit. Ayıklanmış ve anında kullanıma uygun Pınar Mezgit Fileto sayesinde zahmetsizce pişirilen balığımızla, muhtemelen daha önce hiç tatmadığınız enfes bir yemek hazırladık. Balığın bu halini çok seveceğinize eminiz. Meksika mutfağından ilham alarak soğan, sarımsak ve rengarenk biberleri, küp küp kesilmiş mezgitle soteledik. Ardından son dokunuş için yemeğimizi güvece alıp usulca fırında gönderdik. Nihayetinde evin her köşesini saran enfes kokulara kapılıp mutfağı işgal etmemek işten bile değil!

Karidesli Makarna

Herkesin sevgisini kazanmış iki enfes şeyi bir tarifte buluşturduk; Karidesli Makarna! Tarifimiz, özel günlerinize anlam katacak kadar lezzetli. Böyle deyince saatlerinizi harcamanız gereken bir yemekmiş gibi düşünmenizi de istemeyiz nitekim yapılışı oldukça kolay. Ayıklanmış Pınar Karides sayesinde kendi mutfağınızda, zahmetsizce enfes Karidesli Makarna tarifimizi hazırlayabilirsiniz.

Paella

Bu tarifimizle sizlere diyoruz ki İspanyol mutfağının gözdesi Paella’yı yemek için illa restorana gitmenize gerek yok. Ve evet, ciddiyiz. Ayıklanmış Pınar Karides ve özel sosuyla marine edilip yumuşatılmış Pınar Kalamarı buzdolabında bulundurarak dilediğiniz zaman, evinizde kendi Paella’nızı hazırlayabilirsiniz. Deniz mahsullerinin lezzetiyle, pişen pirincin kıvamıyla ve safranın benzersiz aromasıyla bambaşka bir yemek deneyimi yaşamak isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

Bu Yazıyı Paylaş
Diğer Lezzet Bilgileri

Sağlıklı yaşam, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dair daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.