13.11.2020

Kasımda Tadı Bir Başka Olan Yemek Tarifleri

Bu yazımızda, soğuyan havaların yükünü omuzlarınızdan almaya kararlıyız. Neden ve nasıl mı? Hemen anlatalım. Mevsim değişimleriyle birlikte vücut direncimiz azalıyor ve bağışıklığımız düşüyor. Fakat dengeli ve doğru beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirmek pekâlâ mümkün. Kasım ayı ile birlikte havalar iyiden iyiye soğudu ve besleyici yemekler yemek daha önemli hale geldi. Zaten sıcacık yemekleri de sofralarda ziyadesiyle arar olduk.

Biz de düşündük taşındık, çarşı-pazar tezgâhları sonbaharın birbirinden lezzetli sebzeleriyle doluyken fırsatı değerlendirelim dedik. Üşenmedik, dışarı çıktık ve mevsim sebzelerini özenle seçtik. Sonra seçtiğimiz vitamin dolu sebzelerle birbirinden besleyici yemekler hazırladık. Üstelik tüm yemeklerimizi, protein bakımında zengin gıdalarla tamamlamayı da ihmal etmedik. Kasım ayına özel hazırladığımız enfes yemek tariflerini gururla sunarız.

Barbunya Piyazı ve Dana Cızbız Köfte

Bakliyatların en sevilenlerinden biridir barbunya. Zeytinyağlısı ve salatası ayrı, ana yemeği ayrı güzeldir. Hala elimizin altındayken şöyle en nefisinden bir piyaz ve yanına da kokusuyla iştah açan cızbız köfte... Yazarken iştahımız kabardı desek! 😊 Bolca sebzesiyle vitamin, barbunya ve Pınar Dana Cızbız Köfte’siyle protein kaynağı olan yemeğimiz hem lezzetli hem doyurucu.

Fırınlanmış Parmesanlı Karnabahar ve Piliç Şnitzel

Sonbaharın geldiğini en çok hissettiren sebzelerden bir diğeri de karnabahar. Yemek olarak daha çok kızartması bilinmesine rağmen fırında pişmiş hali olağanüstü bir lezzet sunuyor. Üstelik pişirilme şekliyle de daha sağlıklı bir yemek imkânı sağlıyor. Parmesan peyniriyle lezzeti arşa çıkan karnabaharların, Pınar Piliç Şnitzel ile uyumu takdire şayan. Yok, ben parmesan yerine klasik kaşar peyniri istiyorum derseniz, onunla da çok enfes olacağına eminiz. 😊

Hindi Butlu Kuru Fasulye

Kuru fasulye kesinlikle her mevsimin yemeği fakat sonbahar ve kış aylarında pişirmesi de yemesi de bizce daha keyifli. Hindi Butlu Kuru Fasulye tarifimizi hazırlarken popüler olan tarifleri bir kenara bırakıp Pınar usulü bir lezzet dokunuşu yapmaktan geri durmadık. Tarifimiz, içerisindeki sebzelerin ve Pınar Hindi But’un aromasıyla yemelere doyamayacağınız kadar lezzetli! 😊

Afiyet olsun.

Bu Yazıyı Paylaş
Diğer Lezzet Bilgileri

Sağlıklı yaşam, dengeli ve sağlıklı beslenmeye dair daha fazla bilgi için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.